A tengerimalac körmei brutálisan meg tudnak ám nőni és az senkinek nem jó! De akkor hogyan vágjuk le? Neked is biztos egy véres horrorjelenet ugrik be, ahol a tengerimalac mindenkit jól megharapdál, miközben hárman lefogják, és még a hosszú körmei is megmaradnak. Neeem, a malackák cukik, és nem harapnak, a vérmalacok nem léteznek! :)
Na de akkor mégis, hogyan kell tengerimalac-körmöt vágni? Elmondom és megmutatom, egyáltalán nem bonyolult.
Ha szereted a dolgokat otthon megoldani, kövesd mókust, mert folyamatosan új ötleteket hoz, amik megkönnyítik az életedet. És a kis kedvenceidét is. Komolyan!
Mi kell hozzá?
Szükséges hozzá egy körömcsipesz, ami fontos, hogy csak a tengerimalacé legyen, és ha kicsit izgő mozgó az állat, akkor nem árt a művelethez egy hatalmas uborkaszelet. :) Nagyon ritka esetben jól jöhet egy másik mókus segítsége is, de általában csak akkor, ha a malac nincs kézhez szoktatva vagy nem bízik az emberben. Azonban ez nagyon ritka, ugyanis a malacok igen barátságosak és szelíd lények, ugye?
És cukiiik, de ezt már mondtam! Csak nézzetek rájuk, meg kell zabálni őket, nemde?! :) Bemutatom nektek Csíkost alias Balerinát és Szürit alias Puffi ladyt. Ők amolyan nomád malacok, nyáron egész nap kint lébecolnak, estére meg bejönnek a ketrecükbe a házba. Szóval jó dolguk van, na!

Jó tanácsok a körömvágáshoz
- A malac nagyon érző lény, ha érzi rajtad, hogy be vagy tojva, hidd el ő is be fog tojni. Na nem azért, mert fájna neki a körömvágás, hisz neked se fáj, ugye? Ez pont ugyanolyan, mint a tiéd és ugyanazt fogja érezni is. Szóval csak nyugi és bátran fogj neki!
- A vágás ideje alatt rakj egy törölközőt az öledbe és oda ültesd a tengerimalacot. Így könnyebben hozzáférsz a körmeihez, és ha esetleg mégis adódna egy kis baleset, a törölközőre megy, nem rád. 2 év alatt velem egyszer sem fordult elő. A lányok nagyon ügyik és okosak. No meg én is! :)
- Ha lehet, ne egyből ess neki a kis kedvencednek, előtte egy kicsit simogasd meg, kényeztesd, szagoltasd meg vele a körömcsipeszt. Az álla alatt simogasd, azt nagyon bírják. Még a fejét is fel fogja emelni, hogy még többet simogasd. Itt bevetheted az uborkát is. Amíg ő eszi az uborkát, te vághatod a körmét.
- Beszélj hozzá. Ha már megszoktátok egymást, akkor a hangodra meg fog nyugodni. Hallja, hogy biztonságban van.
+TIPP: Ha még az ismerkedős fázisban vagytok, kétemberes legyen a körömvágás. Fontos, hogy a malac pozitív élményeket csatoljon a körömvágáshoz. Így mindenképpen legyen simogatás, és jutalomfalat (uborka) a körömvágás végén. És persze nagyon sok beszéd, hogy szokja a hangodat. 3-4 körömvágás után már át is lehet térni az egyemberes körömvágásra.

A körmök
Kétféle köröm létezik: a világos és a sötét.
Ha malackánknak világos körme van, akkor a lehető legegyszerűbb dolgod van, ugyanis ennél a körömnél tökéletesen lehet látni az érvonalat. A körmöt úgy kell lecsippenteni a körömcsipesszel, hogy ebbe az érvonalba ne vágjál bele.
Az elülső lábakon általában rövidebb a karom és az ideg majdnem végig ér. A hátulsó lábakon hosszabb, néha másfél két cm is lehet. Az ideg is lényegesen hosszabb. Ha 1 mm-ként van vissza vágva, kisebb az esély, hogy komoly vérzést okozzunk, így figyeljünk erre!
Ha világos a körme a tengerimalacnak
Íme a körömvágás egy világos körmű tengerimalacon, jól látható a pirosas vérér a körménél:

Ne félj, nem fog harapni, ha türelemmel és szeretettel közelítesz feléjük. Soha nem haraptak meg malacok, még stresszhelyzetben sem. Előbb kakil vagy pisil le egy malac, mint hogy megharapjon, szóval ne aggódj! :P
Ha sötét a körme a tengerimalacnak
A sötét körmöknél bajban leszel egy kicsit, ugyanis ott nem látszódik az érvonal. Így mindig néhány millimétert érdemes csípni a tetejéből. A lényeg az, hogy a tengerimalacnak ne nőjön túl a körme mert az ujjdeformitáshoz vezethet.
Íme a sötét köröm, és egy enyhe túlnövés, amely még nem okoz ujjdeformitást, de már rondán néz ki. Ilyenkor sűrűbben kell vágni a körmöt, és szépen fokozatosan rövidíteni. Sajnos ha a malackának túlnő a körme, már az eredi állapotába nem lehet visszavágni, a körmökön mindig látszódni, fog, hogy túl volt nőve egyszer.

Ha véletlenül mégis történne egy kis baleset, akkor betadinnal érdemes bekenni a malac vérző körmét, vagy ha nincs otthon más, akkor a finomliszt is tökéletesen megteszi.
Rá kell tenni egy kis mennyiséget a lisztből a bele vágott karomba és néhány másodpercig nyomjuk rá az ujjunkkal. Általában eláll a vérzés. Nincs szükség egzotikus állatorvosra. Az orvos vagy kisállatkozmetikus is csak vérzéscsillapító port fog használni . Nincs másra szükség.
De ez kb. 0,5% alatt van, szóval nem kell megijedni! :)
És a körömdarabkák, amik le lettek vágva:

Nem is olyan nehéz, elmondani nehezebb volt, mint megcsinálni! :)
Ha már cuki állat, akkor persze, hogy mókus! És egy vicces videó. Mókus, aki vízi síel! Komolyan! —>
Tehát: ne rohanj az állatorvoshoz és ne is ijedj meg, csak fogj egy körömcsipeszt! És lájkold a tengerimalacok nagy barátják, Mót! ;)